لاک هوا خشک شارلاک چیست

شارلاک چیست

لاک هوا خشک یا همان شارلاک چیست؟

لاک، وارنیش، رزین و لعاب که به صورت کلی در ایران بنام شارلاک شناخته می شوند به موادی گفته می شود که به منظور دستیابی به اهدافی نظیر:

بهبود پیوندهای مکانیکی بین ساختار سیم پیچ، بهبود خواص دی الکتریک، بهبود هدایت حرارتی و بهبود حفاظت از سیم پیچ در برابر رطوبت و محیط شیمیایی خورنده روی سیم پیچها، ترانسفورماتورها، دینامها و سایر دستگاه ها و قطعات الکترونیکی و الکتریکی اعمال می گردد.

این لاکها از مجموعه ای از يك يا چند رزين طبیعی و یا سنتتیک به همراه سایر اجزای فرمولاسیون مانند حلالها، ادتیوها و پیگمنت ها تشکیل می گردند. حلّال ها و برخی از ادتیوهای شارلاک ها در طول فرآيند خشك يا پخت شدن آزاد مي‎ شوند و پلیمر باقیمانده اتصال عرضي پيدا كرده و يك ماده جامد را تشكيل مي ‎دهند.

مشاهده محصولات شارلاک: کلیک کنید قیمت شارلاک

عمل خشك يا پخت كردن ممكن است به صورت های زیر انجام گیرد:

در دماي محيط (شارلاک هوا خشک) و یا با استفاده از گرما ( شارلاک کوره ای ) و یا به صورت کاتالیستی ( شارلاک دو یا چند جزئی ).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

چگونگی اعمال شارلاک:

روش اعمال شارلاک کوره ای:

اين محصول را ميتوان با روش های غوطه وری  و غوطه وري همراه با خلا و عايق الکتريکي کوره اي را ميتوان تا 40 درصد با رقيق کننده  SOLVLAC 300 رقيق نمود. ميزان رقيق نمودن، بسته به روش کاري قابل تغيير است. در اين روش بعد از اعمال عايق الکتريکي کوره اي  توقف حداقل يک ساعتي قطعه عايق کاري شده قبل از کوره الزامي است، اين مدت با توجه به ضخامت و دماي محيط تغيير مي نمايد.

روش اعمال شارلاک سریع خشک:

این محصول را میتوان با روش های غوطه وری همراه با خلا، قلم مو و قطره ای اعمال نمود. میزان رقیق نمودن این محصول به نوع اعمال بستگی دارد. برای وطه وری با خلا محصول را تا 35 درصد با رقیق کننده 400 SOLVLAC مخلوط و رقیق نمایید. با توجه به نفوذ شارلاک در ساختار سیم پیچ تا خشک شدن کامل شارلاک، قطعه و یا دستگاه را مونتاژ ننمایید. خشک شدن در روش قطره و قلم مو به زمان کمتری احتیاج دارد.

کاربرد و روش اعمال شارلاک هوا خشک:

این محصول را میتوان با روش های غوطه وری همراه با خلا، قلم مو و قطره ای اعمال نمود. میزان رقیق نموده این محصول به نوع اعمال بستگی دارد. برای غوطه وری با خلا محصول را تا 35 درصد با رقیق کننده SOLVLAC 200 مخلوط و رقیق نمایید. با توجه به نفوذ شارلاک در ساختار سیم پیچ تا خشک شدن کامل شارلاک، قطعه و یا دستگاه را مونتاژ ننمایید. خشک شدن در روش قطره و قلم مو به زمان کمتری احتیاج دارد.

لاک های مورد استفاده در صنعت سیم لاکی ( قیمت سیم لاکی ) و سیم پیچها به صورت کلی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشد:

لاک های اولیه: این لاک ها مستقیماً بر روی سیم های خام مسی، آلومینیومی و … اعمال میگردند، که این لاک ها بر پایه ی رزین های سنتتیک (رزین های پلی استر ایمید پلی اورتان و … ) می باشند و دارای ویژگیهای حرارتی، الکتریکی و فیزیکی بسیار بالایی هستند.

لاک های ثانویه: که شارلاک را لاک های ثانویه گویند.

مطالعه باعث بهتر شدن سبک زندگی کردن در جامعه میشود. همانطور که میدانید لذت مطالعه در خواندن مطلبی جذاب، مفید و قابل درک است که کمک شایانی به بازدهی مغز شما میکند. پس سعی ما تولید کنندگان محتوای متنی در وب سایتها، بازنویسی مطالب مهم و کاربردی به صورت جذاب و کاملتر است. امیدوارم مطالب گفته شده در این مطلب برای شما مفید واقع شود.

گردآوری شده توسط : ایران سیم لاک

 1. سلام میخواستم بدونم به صورت مستقیم میشه از شارلاک استفاده کرد یا عملیاتی باید قبل استفاده روش صورت بگیره؟

  1. شارلاک به خودی خیلی غلیظ می باشد و باید با یک مکمل رقیق گردد، اگر مکمل در دسترس نداشتید؛ میتوانید از بنزین استفاده کنید.

   1. سلام
    آیا میتوان از شارلاک برای لاک اندود کردن سیمها که لاک آنها سوخته یا ترمیم لاک برخی قسمت هايی که آسیب دیده استفاده کرد
    میتواند جایگزین لاک بصورت محدود بشود؟ ماده موثرتر یا راهکار بهتری وجود دارد؟

  2. نوع شارلاک اگر پایه آلکید باشد با بنزین قابل حله پایه رزین های دگه رو از سازنده بپرسید

 2. سلام
  آیا میتوان از شارلاک برای لاک اندود کردن سیمها که لاک آنها سوخته یا ترمیم لاک برخی قسمت هايی که آسیب دیده استفاده کرد
  میتواند جایگزین لاک بصورت محدود بشود؟
  ماده بهتری، راهکار مناسبتری وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *